Jeskyně Balcarka

Dvoupatrové jeskynní bludiště členitých chodeb, spojených komíny a vysokými dómy, s bohatou, mnohotvárnou a barevnou krápníkovou výzdobou leží v krasovém žlebu nedaleko obce Ostrov u Macochy ve skalním ostrohu Balcarovy skály.

Kategorie: Jeskyně

Křtiny u Brna

Křtiny patří mezi nejznámější a také nejstarší poutní místa na Moravě. Poutní chrám, vůbec největší stavba mistra barokní gotiky J. B. Santiniho, je mnohými znalci považovaný za nejkrásnější z jeho staveb, ale také nejpůvabnější církevní památku České republiky. Poutní tradice se váže ke gotické kamenné soše Madony, umístěné na hlavním oltáři. Z areálu, který měl být podle původního urbanistického projektu mnohem větší, byl dokončen pouze centrální chrám s jedinou kaplí a ambitem, ale komplex i tak působí velmi impozntním dojmem.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Punkevní jeskyně

Prohlídková trasa vede soustavou mohutných dómů s bohatou krápníkovou výzdobou na dno propasti Macocha v hloubce 138 m a pokračuje projíždkou na elektrických člunech Macošskými vodními dómy po podzemní říčce Punkvě.

Kategorie: Jeskyně

Sloupsko-šošůvské jeskyně

Součástí prohlídkové trasy je jeskyně Kůlna, jedno z našich nejproslulejších a nejlépe prozkoumaných archeologických nalezišť. Vedle četných zvířecích kostí zde byly objeveny kamenné nástroje i části lebky člověka neandrtálského.

Kategorie: Jeskyně

Stará huť v Josefovském údolí

Nejstarší dochovanou huť ve střední Evropě nechal počátkem 18. století vybudovat kníže Jan Adam z Lichtenštejna. Ve vysoké peci se tavila železná ruda až do roku 1877, kdy byl provoz zastaven. Můžete si prohlédnout expozici železářství s pohyblivými modely i muzeum železářských pecí pod širým nebem; v něm postupně vyrůstají repliky slovanských železářských pecí, které byly odkryty v okolí na více jak patnácti místech.

Kategorie: Muzea a technické památky

Synagoga maior

Dnes jediná zachovaná synagoga v boskovickém židovském městě. Její základní část (předsíň, hlavní sál a ženská galerie v 1.patře) pochází z roku 1639, kdy ji židovské obci postavil původem italský stavitel Silvestr Fiota z Chiavenny, tehdy boskovický měšťan.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Větrný mlýn Kořenec

Postaven roku 1866. Průměr půdorysu osm metrů, výška 9,3 metrů. Po válce majitel Josef Pokorný. O opravě se jednalo v letech 1945 a 1947. V roce 1953 opravena šindelová střecha a lopaty.

Kategorie: Skanzeny a lidové stavby

Větrný mlýn Rudice

Kamenný válcový mlýn holandského typu z roku 1865, na vyvýšenině na jihovýchodním okraji obce v chatové oblasti, č.p. 90. V prosinci 1864 byla uzavřena kupní smlouva s obcí Rudice podle níž manželé Matěj a Františka Ševčíkovi koupily obecní pastvisko „Tumperk” a o rok později vystavěli na této parcele mlýn.

Kategorie: Skanzeny a lidové stavby

Větrný mlýn v Rudici

Ve staré větrném mlýně sídlí muzeum obce s ukázkami tradičního bydlení z přelomu 19. a 20. století, najdete tu rovněž informace o moravských větrných mlýnech, archeologické nálezy a expozici o speleologických výzkumech v Moravském krasu. Areál větrného mlýna doplňuje geopark s ukázkami hornin a turistické informační středisko.

Kategorie: Muzea a technické památky

zámek Boskovice

Původní klášter založil v roce 1682 Jan Bohuš ze Zástřizl se svou manželkou Zuzanou. Později objekt koupil František Xaver z Ditrichštejna, který počátkem 19. století nechal zrušený dominikánský klášter přestavět na empírový zámek. Ve 30. letech 19. století byla založena zahrada se zámeckým skleníkem a novogotickou jízdárnou. Ditrichštejnové vlastnili boskovické panství až do roku 1850, kdy majetek zdědila dcera posledního Ditrichštejna, Terezie, která se v roce 1843 provdala za hraběte Alfonse Friedricha Mensdorff-Pouilly, ten Boskovice získal jako dědictví po její smrti v roce 1856. V roce 1950 převzal zámek stát a zpřístupnil ho veřejnosti. Nyní zámek opět patří rodině Mensdorff-Pouilly.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Zámek Černá Hora

Zámek Černá Hora stojí na výběžku zalesněného kopce, upraveného jako lesopark. Zámek Černá Hora se nachází ve stejnojmenném městečku na Blanensku v Jihomoravském kraji. Zámek je trojkřídlá dvoupatrová budova se čtyřpatrovou hranolovou věží a kaplí, s předzámčím spojená kamenným mostem přes příkop.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

zámek Kunštát na Moravě

Zámek stojí na místě původního románského hradu, který byl založen 1. polovině 13. století starobylým šlechtickým rodem (pány z Obřan a Kunštátu), z něhož pocházel i český panovník Jiří z Poděbrad a Kunštátu. Dnešní podobu zámek získal barokní přestavbou v letech 1678-1680. Turisticky zajímavé jsou barokní portrétní olejomalby zpodobňující osobnosti habsburské monarchie i moravské zemské správy.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

celkem 20 záznamů na 2 stránkách.

1 2
česky english

Všeobecné obchodní podmínky | Kontaktní údaje | Možnosti zápisu | Kariéra

Copyright © 2007 - 2012 Inform service cz s.r.o., Realizace EKdesign.cz, Redakční systém Merlin CMS
Ncllw 브랜드 スーパーコピーブランド iphone ケース ブランド