Arboretum Bukovina - Hrubá Skála

Lesní park - arboretum Hrubá Skála, je cennou lesnickou sbírkou 35 druhů cizokrajných dřevin, pocházející převážně ze Severní Ameriky, a dalších druhů dřevin domácích.

Kategorie: Zoo a botanické zahrady

Botanická zahrada Liberec

Pozoruhodnostmi se stal největší leknín světa (viktorie královská), který zde přes léto pravidelně rozkvétá od roku 1956, početné sbírky orchidejí a kaktusů, rozsáhlé alpinum, téměř tři století staré kamélie, expozice sladkovodních a později i mořských akvárií, prvních v republice. V poslední době byly unikátní sbírky rozšířeny o světově uznávanou kolekci masožravých rostlin.

Kategorie: Zoo a botanické zahrady

Bozkovské dolomitové jeskyně

Jediné zpřístupněné jeskyně na severu Čech jsou zároveň jediné tuzemské jeskyně vytvořené ve vápnitých a křemitých dolomitech a skrývá se v nich největší podzemní jezero České republiky.

Kategorie: Jeskyně

Hrad a Zámek Frýdlant

Středověký hrad byl založen pány z Dubé ve 13. století. V 16. století koupili hrad Redernové a dali mu renesanční podobu, přistavěli zámek a kapli. V r. 1622 získal frýdlantské panství Albrecht z Valdštejna. Po smrti Valdštejna vlastnili zámek až do r. 1945 Gallasové, později Clam-Gallasové. Již v r. 1801 byl zámek zpřístupněn a stal se tak prvním hradním muzeem ve střední Evropě. V bohatých sbírkách najdete unikátní sbírku dýmek.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Hrad a zámek Lemberk

Hrad Markvarticů vznikl jako strážní hrad. Do 14. století byl v držení Lemberků. Nejvýznamnější osobou byla Zdislava z Lemberka. Albrecht z Valdštejna připojil celé panství k frýdlantskému vévodství. Posledními majiteli byli Auerspergové. Po 2. světové válce přešel do vlastnictví státu.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Hrad Bezděz

Jeden z nejvýznamějších gotických hradů v Čechách postaven Přemyslem Otakarem II. v letech 1264-78. Roku 1279 zde byl vězněn kralevic Václav II. se svou matkou Kunhutou. V roce 1350 byl vydán Karlem IV. zákaz oddělení hradu od královských držav, ale to porušil už jeho syn Václav IV. Po bitvě na Bílé Hoře byl hrad v majetku Albrechta z Valdštejna, který jej přebudoval na klášter, pak obsazen Švédy a od roku 1662 až do zrušení kláštera Josefem II. zde žilo několik mnichů. Z expozice např.: Čertova a Velká věž, hradní palác s raně gotickou kaplí, budova purkrabství, na přístupové cestě zbytky kapliček barokní křížové cesty, aj.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Hrad Frýdštejn

Zřícenina hradu Frýdštejna je jedním ze tří hradů jabloneckého okresu. První zmínka o Frýdštejně pochází z roku 1385. Frýdštejn je typickým skalním hradem. Hlavní dominantou hradu je velká hradní věž, postavená na nejvyšším skalisku tak, aby bylo možno obhlídnout široké okolí. Věž je nejlépe zachovalou částí hradu. Je asi 15 m vysoká a má 9 m v průměru, s dvoumetrovou tloušťkou zdiva. Hrad Frýdštejn byl zpřístupněn veřejnosti v 90. letech minulého stol. poté, co turnovský okrašlovací spolek, který v roce 1892 hrad koupil od knížat Rohanů ze Sychrova, dal dochované zdivo zpevnit.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Hrad Grabštejn

Původní gotický hrad byl založen v polovině 13. století pány z Donína. Ve 2.pol. 16. století byl přestavěn na renesanční zámek (tzv. Horní hrad) a v podhradí byl přistavěn zámek nový (tzv. Dolní zámek). Složité stavební úpravy dokončili až Clam-Gallasové. Zámek obklopuje anglický park.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Hrad Houska

Hrad založen v dekádě 1270-1280 Přemyslem Otakarem II., a to téměř souběžně s blízkým Bezdězem, dokonce stejnou stavební hutí. Pravděpodobně z rukou Václava II. se dostal do držení Ostrve, pánů z Dubé. Ti v období své největší slávy rozhodovali o trůnu, jakož i o příjmech pokladny koruny. Hrad vyrostl v lokalitě původně dřevěného, později kamenného hradiště /konec 9. století/, které vévoda Pšovanů Slavibor založil pro svého syna Houseka.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Hrad Trosky

Dominanta a symbol Českého ráje, zřícenina nedobytného středověkého hradu stojí na čedičovém sopouchu se dvěma vrcholky. Na vyšším vrcholu byla postavena hranolová věž Panna, na nižším pětiboká Baba; mezi skalisky se rozkládal vnitřní hrad. Vyhlídka z věže Baba nabízí za pěkného počasí pohled na Prahu, Mladou Boleslav, Krkonoše, České středohoří a především na velkou část Českého ráje.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Krkonošské muzeum

Historická a etnografická expozice sledující osídlení, dějiny a kulturu obyvatel Krkonoš spolu s vývojem lyžování u nás od počátků do roku 1914.

Kategorie: Muzea a technické památky

Muzeum a Pojizerská galerie Semily

Muzeum v Semilech dokumentuje region horního Pojizeří se zaměřením na etnografii, oblast společenskovědní a uměleckou. Netradičně uspořádanou etnografickou expozici, umístěnou v podkroví, tvoří malovaný nábytek, předměty z podkrkonošských domácností jako jsou lidové kroje, městské a venkovské oblečení z přelomu 19. a 20.století, lidové betlémy, Maiznerovy a Dolenského loutky, památky na krkonošské i jiné řemeslníky a další zajímavosti.

Kategorie: Muzea a technické památky

celkem 25 záznamů na 3 stránkách.

1 2 3
česky english

Všeobecné obchodní podmínky | Kontaktní údaje | Možnosti zápisu | Kariéra

Copyright © 2007 - 2012 Inform service cz s.r.o., Realizace EKdesign.cz, Redakční systém Merlin CMS
sac hermes constance pas cher chine