Frýdek - Poutě k Panně Marii Frýdecké

Na místě poutního chrámu stála už v roce 1706 dřevěná kaple nad kamennou sochou P. Marie. Byla vytesána frýdeckým řemeslníkem a z podnětu hraběte Františka Eusebia z Oppersdorfu (1651-91), tehdejšího majitele frýdeckého panství, umístěna na kopci naproti zámku. I v tehdejších úředních zprávách se píše o tom, že v předvečer mariánských svátků ozařovala sochu neobvyklá jasnost. Lidé zde prosili o pomoc a nacházeli ji. Počet poutníků rostl, zvláště, když se začala po okolí šířit známost o milostech a zázracích u sochy P. Marie. Frýdek se stal známým a vyhledávaným poutním místem. Pod chrámem se nachází krypta - v ní jsou výjevy z historie a jsou zde pohřbeni poutníci z Tovačova, kteří se v roce 1713 utopili v rozvodněné Ostravici.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Horní Lomná - Poutě k slavení svátků Svatého Kříže

V r. 1833 postavili v Horní Lomné na Salajce kříž, u kterého se shromažďovali horalé k pobožnostem. Když v r. 1836 vypukla epidemie cholery, vydávají se obyvatelé regionu 30. října 1836 na prosebnou pouť z Jablunkova ke kříži v Horní Lomné. Z vděčnosti za ukončení epidemie vznikla poutní tradice přetrvávající do dnešní doby.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

KENNY PARK

Otevírací doba Kenny parku: Pá: 15:00 až 23:00 So: 10:00 až 23:00 Ne: 10:00 až 21:00 

V prostorách Kenny parku jsou vystaveny fotografie mladé rodinné fotografky z Třince Hany Kiedroňové.

Kategorie:

Prašivá - Pouť ke sv. Antonínu Paduánskému

Dřevěný kostel na vrcholu Prašivé (704 m n. m.), v sousedství později postavené turistické chaty (r. 1921), je typickým příkladem lidového stavitelství beskydského regionu, kde dřevěné stavby měly svoje domovské právo; bez nich si Beskydy těžko můžeme představit. Prašivá měla velký význam i pro národní uvědomění, zde se konaly, počínajíc koncem 19. stol., velké tábory lidu o sbratření Čechů, Moravanů, Slezanů a Slováků.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Větrný mlýn Brušperk

Zděný mlýn u č.p. 264 za hřbitovem. Opraven na rekreační objekt. V roce 2004 dostal novou vyvýšenou stříšku.

Kategorie: Skanzeny a lidové stavby

Zámek Frýdek

Hrad postavil v polovině 14. století těšínští Piastovci jako pohraniční pevnost. Jeho jádrem byla hranolová věž s průjezdem a k ní přiléhající palác. Obklopen hradbou s okrouhlými baštami. Na sklonku 16. století za Bruntálských z Vrbna byl po požáru v roce 1592 přestavěn v renesanční zámek. Nad vchodem do vnitřního zámku pětipatrová hranolová věž s barokní cibulovitou střechou. Ve vnitřním nádvoří renesanční arkády. Zachovány renesanční klenby a barokní štuková výzdoba. Nejcenější a největší je Rytířský sál vyzdobený znaky slezské šlechty.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Zřícenina hradu Hukvaldy

Jedna z největších moravských zřícenin. Hrad ze 13. století střežil cestu do Polska. Po několik staletí byl majetkem olomouckých biskupů, později arcibiskupů. V 16. století přistavěn renesanční palác a opevnění. Hrad byl zničen požárem v r. 1762. V obci se narodil významný hudební skladatel Leoš Janáček.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty
česky english

Všeobecné obchodní podmínky | Kontaktní údaje | Možnosti zápisu | Kariéra

Copyright © 2007 - 2012 Inform service cz s.r.o., Realizace EKdesign.cz, Redakční systém Merlin CMS