zámek Lednice

Dnešní zámek vznikl celou řadou přestaveb, z nichž poslední v duchu anglické novogotiky proběhla v polovině 19. století. Zámek obklopený francouzským a anglickým parkem, několika romantickými stavbami a rybníky je součástí Lednicko-valtického areálu, krajinného celku zapsaného na seznamu světového přírodního a kultuního dědictví UNESCO.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

zámek Mikulov

Na místě zámku stál od 13. století královský hrad, který s mikulovským panstvím získali v roce 1249 Liechtensteinové. Rozšiřovali hrad obrannými a obytnými přístavbami až do poloviny 16. století. Dietrichsteinové, kteří byli majiteli panství v letech 1575-1945, přestavovali komplex v renesanci i baroku. Zejména počátkem 17. století město a zámek rozkvetly stavebními a zakladatelskými aktivitami kardinála Františka Dietrichsteina. Obytný palác komplexu vyhořel na sklonku druhé světové války, v padesátých letech uplynulého století byl obnoven.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Zámek Valtice

Zámek Valtice je národní kulturní památkou a byl zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. K prohlídce je na zámku upraveno 1. patro se 17 místnostmi ve stylu baroka a rokoka. Z uměleckého hlediska je nejcennější zámecká kaple s bohatou malířskou a štukovou výzdobou a mramorový taneční sál.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Židovská čtvrť Břeclav

Z původní židovské čtvrti se dochovalo přibližně 35 domů, mezi nimi například bývalá škola, nyní muzeum a galerie. Synagoga z druhé poloviny 19. století, renovovaná v roce 1888 významným vídeňským architektem M. Fleischerem v novorománském slohu s využitím maurských prvků, slouží po celkové památkové obnově ke kulturním účelům, v interiérech je expozice o historii místní židovské obce. Židovský hřbitov severně od náměstí byl založen v 17. století.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Židovské ghetto Mikulov

Duchovním, kulturním a politickým centrem moravských Židů byl Mikulov, do roku 1851 sídelní město moravských rabínů. Zdejší židovská obec, do poloviny 19. století vůbec nejpočetnější židovská komunita na Moravě, měla vlastní školy, obchody, lázně, modlitebny i hřbitov. Osudy zdejších obyvatel připomíná stálá expozice v Horní synagoze na Husově ulici, stavbě z roku 1550. Někdejším ghettem prochází naučná stezka s třinácti zastaveními; návštěvníky zavede i na mimořádně cenný hřbitov, kde jsou pohřbeni věhlasní učení moravští zemští rabíni.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

zřícenina Dívčí hrady

Hrad zaujal temeno vysokého skalnatého kopce u Pavlova. Z nejstarší vývojové fáze se dodnes nedochovaly žádné pozůstatky; není však vyloučeno, že mohla být reprezentována hranolovou věží (donjonem?), která je vyobrazena ještě na kresbě z roku 1675 a jejíž základy se mohou ukrývat uvnitř suťového pahorku uprostřed jádra.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

zřícenina Frejštejn

Nejstarší část je dochována pouze v malých zbytcích; jednalo se o oválné jádro 30×17 m s bergfritem na východě. Uvnitř malého nádvoří stál dvouprostorový palác. Ještě před rokem 1280 bylo postaveno pětiúhelníkové předhradí s pravděpodobně věžovitou vstupní branou ve svém jižním rohu.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

zřícenina Nový Hrádek na Dyji

Původní gotický hrad zde nechal vybudovat moravský markrabě Jan Jindřich někdy po roce 1358. Před ním vystavěli další držitelé Nového Hrádku předsunuté opevnění, které se postupně proměnilo v hrad. V roce 1645 byl celý areál dobyt a vypleněn Švédy a starší část již zůstala zříceninou. Přední hrad šlechtičtí majitelé po částečné obnově opět využívali jako letní lovecké sídlo.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

celkem 20 záznamů na 2 stránkách.

1 2
česky english

Všeobecné obchodní podmínky | Kontaktní údaje | Možnosti zápisu | Kariéra

Copyright © 2007 - 2012 Inform service cz s.r.o., Realizace EKdesign.cz, Redakční systém Merlin CMS
Ncllw 브랜드 スーパーコピーブランド iphone ケース ブランド