Andělská hora

Andělská hora (dnešní Anenský vrch) byla ode dávna oblíbeným místem nedělního setkávání zejména mládeže z farnosti a jejího okolí. Původní dřevěná poutní kaple na návrší pod Anenským vrchem (861 m n. m.) byla postavena v r. 1696. Pro zvyšující se počet poutníků byl v létech 1767 - 1770 vystavěn velký a důstojný chrám z kamene. Od té doby se stalo toto poutní místo památným místem Slezska.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Cvilín - Pouť k Panně Marii Sedmibolestné

Dávná historie poutního místa je opředena pověstmi sahající až do doby vlády Přemysla Otakara II. (1253-1278), kdy zde měla být uctívána soška (obraz?) Sedmibolestné Panny Marie. V první polovině 13. stol. je do našich zemí uveden františkánský řád minoritů, který v r. 1273 přichází i do Krnova, do jehož historie se nesmazatelně zapsal. Zakladatelem poutního místa Cvilín je člen minoritského řádu P. Kornelius Ottweiler, který inicioval zřízení dřevěné kaple sv. Kříže a Bolestné Panny Marie v r. 1684. Obraz Piety na dřevě, který je dodnes v chrámu uctíván, namaloval krnovský měštan Bedřich Tauber.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Dívčí hrad

Opevněné sídlo (hrad Maidelberg) vystavěli leníci olomouckého biskupa Bruna a připomíná se již roku 1267. Stál na místě nynějšího zámku, na mírném návrší nad říčkou Osoblahou. Podobně jako mnohá jiná hradní sídla byl za česko-uherských válek také Dívčí hrad, na němž byla posádka Jiřího z Poděbrad, v r. 1474 obležen vojsky Matyáše Korvína a po krátké době dobyt a pobořen. V r. 1571 byl hrad ještě pustý, avšak hned v následujících letech byla zahájena jeho přestavba na zámek, neboť již v r. 1580 bylo panské sídlo obydleno. Stavbu zřejmě započal po roce 1573 Hynek Bruntálský z Vrbna, ale hlavní stavební práce probíhaly v 1. 1591-1593. Tehdy získal zámek jednotný renesanční ráz a ani pozdější úpravy, zvláště v 19. století, nezměnily jeho stavební a funkční podstatu, ale navazují organicky na původní stavbu.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Hrad Sovinec

Hrad nechali vystavět páni ze Sovince a stal se místem, odkud husité ohrožovali katolickou Olomouc. V r. 1623 jej koupil Řád německých rytířů, kteří jej proměnili v pevnost. Byla však Švédy dobyta a opravena až v r. 1837. Za okupace zde sídlila jednotka SS a vězení.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Ruda u Rýmařova - Pouť k Panně Marii Sněžné

Stará hornická osada. Barokní kostel Panny Marie Sněžné dal v Rudě postavit v r. 1756 uničovský rychtář Jiří Greschenberger na poděkování za záchranu svého života při nebezpečném pádu do rokle v tamním lese.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Stará Voda - Pouť ke sv. Anně

První písemný záznam o Staré Vodě je z r 1456, kdy se zde uvádí kaple sv. Jakuba Staršího, v r. 1529 také kaple sv. Anny se sochou světice držící v ruce dítko Ježíše. Od nepaměti se zde konávaly poutě. V prostoru obou malých kaplí byl v roce 1688 dokončen důstojný poutní kostel podle projektu císařského architekta G. P. Tencalliho.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Synagoga Krnov

Krnovská synagoga se nachází na nároží Soukenické a Barvířské ulice v blízkosti městské pošty. Soukenická ulice (dříve Tempelring) je součástí okružní komunikace kolem středověkého jádra Krnova v pásmu bývalých hradeb a hradního příkopu. Budova byla postavena v roce 1871 stavitelem Ernestem Latzelem.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Uhlířský vrch - Pouť k Panně Marii Pomocné

Malebný jednolodní barokní poutní kostel na Uhlířském vrchu (672 m n. m.) má svůj původ v legendě: Augustin Oswald Lichtenstein, místodržící Řádu německých rytířů, zde při lovu zabloudil a již blízek smrti byl zachráněn uhlířem Z vděčnosti dal zde postavit v r. 1654 dřevěnou kapli, do které pořídil kopii slavného obrazu Pasovské Madony s Dítětem namalovaného Lucasem Cranachem st. (žil v letech 1472-1553). V r. 1724 byla vedle kaple postavena poustevna.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Zámek Bruntál

Při dělení Bruntálska v r. 1405 se hrad ještě neuvádí, r. 1467 se po Bruntále již píše Jan z Vrbna, jehož rod držel město v zástavě. První zmínku o hradu v Bruntálu nacházíme až r. 1506. Za Hynka staršího z Vrbna byl postaven nový palác a mnoha dalšími úpravami se hrad postupně měnil v renesanční zámek. Po r. 1620 zámek získal řád německých rytířů. Za třicetileté války zámek značně zchátral. V r. 1766 byla zahájena přestavba zámku, při níž objekt dostal dnešní podobu. Zámek stojí na půdorysu ve tvaru tupoúhlého trojúhelníka s mírně zaoblenou přeponou průčelí, obráceného směrem k městu, jemuž dominuje svou mohutnou, navenek nepříliš členěnou hmotou.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Zámek Linhartovy

Zámek je tvořen čtyřkřídlou, třípodlažní budovou, na půdorysu téměř čtvercového tvaru, bez věže velikosti 38,20 × 37,30 m. V severozápadním nároží vysunutá válcová věž. Dnešní arkádový portikus při dnes hlavním vstupu v severním průčelí zámku nesoucí rozměrnou terasu byl upraven až za Oppersdorfů, stejně jako se změnila funkce vstupu do zahrady v západním průčelí, který byl doplněn balkonem s kovaným klasicistním zábradlím. Na nádvoří jednopatrový arkádový ochoz se zazděnými arkádami.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Zámek Slezské Rudoltice

Rozsáhlý barokní zámek stojí uprostřed obce Slezské Rudoltice na Bruntálsku. Na místě původní tvrze ze 16. století byl za pánů z Hodic v 1. polovině 18. století vybudován rozsáhlý barokní zámek. Současně byl také založen zámecký park ozdobený mnoha stavbami. Zámek se stal centrem společenského života, byla tady i zámecká kapela a divadlo, zámku se tehdy začalo říkat slezské Versailles.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Židovský hřbitov Krnov

Za dobu existence krnovského židovského hřbitova zde bylo pochováno více než 500 zemřelých příslušníků židovské komunity. První pohřby se uskutečnily pravděpodobně roku 1874.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

celkem 14 záznamů na 2 stránkách.

1 2
česky english

Všeobecné obchodní podmínky | Kontaktní údaje | Možnosti zápisu | Kariéra

Copyright © 2007 - 2012 Inform service cz s.r.o., Realizace EKdesign.cz, Redakční systém Merlin CMS