Dóm sv. Václava v Olomouci

Katedrála sv. Václava je nejvýznamnějším chrámem, který byl v městě vystaven. Nejen proto, že po celou dobu své existence byla kostelem biskupským a později arcibiskupským. Byla totiž skutečně také místem, kde se odehrávaly dějinné události důležité nejen pro město, ale také události svým významem daleko překračující hranice Moravy – například když zde roku 1469 část českých a moravských pánů a zástupců měst prohlásila uherského krále Matyáše Korvína za krále českého. Dómské věže patří neodmyslitelně k panoramatu města. Jižní věž, vysoká přesně 100,65 m, je dokonce nejvyšší kostelní věží na Moravě.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Dřevěný větrný mlýn Bílovec

Dřevěný větrný mlýn /tzv. sloupový, beraní, německý/, 300 m sv. od místní části Stará Ves. Založen kolem roku 1736. Větrný mlýn s českým mlýnským složením, sedlovou střechou s polovalbou, stěna na straně větrných lopat a střecha kryty šindelem. Mlýn byl opraven v roce 1960.

Kategorie: Skanzeny a lidové stavby

Dřevěný větrný mlýn Hlavnice

Mlýn je doložen k roku 1879. Střecha kryta šindelem, mlýn pobit rovněž šindelovou krytinou. Větrné lopaty, mlecí složení a převodové ústrojí opraveny, mlýnice nefunkční, postavena na betonových opěrách (nelze ji nastavit ve směru větru). Mlýn je vybaven veškerým mlynářským náčiním.

Kategorie: Skanzeny a lidové stavby

Dřevěný větrný mlýn Kletné

Větrný mlýn stál těsně za obcí. Roku 1875 byl v provozu. Obec žádala roku 1803 o povolení stavby větřáku pro Matese Bergera, ale nevíme, s jakým výsledkem.

Kategorie: Skanzeny a lidové stavby

Dřevěný větrný mlýn Litultovice

Prkny šalovaná mlýnice s valbovou střechou a krytou šalandou má úplné mlýnské vybavení s větrnými lopatami, hřídelem, převody a mlecím složením. Opraven jako technická památka.

Kategorie: Skanzeny a lidové stavby

Důl Michal v Ostravě

Autenticky dochovaný důlní areál je nejen technikou památkou Ostravsko-Karvinského revíru, ale také jedinou ostravskou Národní kulturní památkou. Návštěvnická trasa zahrnuje řetízkové šatny, koupelny, cechovnu, dispečink a především strojovnu s původním strojním zařízením, které fungovalo až do roku 1993, kdy byl ukončen těžní provoz. Expozici její autoři pojali jako poslední pracovní den, kde budete mít pocit, že horníci odtud odešli jen chvilku před vámi. Kromě toho se v areálu konají krátkodobé příležitostné výstavy a kulturní akce.

Kategorie: Doly a podzemí

Důlní expozice Chrustenická šachta

Stovky metrů zpřístupněných důlních chodeb, řada unikátních exponátů připomínajících slavnou dobu hornictví a lomařství v oblasti Českého krasu, stálá expozice o lomech na Amarice a nakonec jízda důlním vlakem - to je stručná nabídka, kterou svým návštěvníkům předkládá železnorudý důl Chrustenice. Kdysi patřil k největším a nejvýznamnějším dolům Barrandienu; měl 84 podzemních pater a jeho hloubka dosahovala 426 metrů. V současné době sem vedle turistů často zamíří potápěči a filmaři.

Kategorie: Doly a podzemí

Dům U Dvou slunců

Dům v ulici pojmenované podle básníka a novináře Jana Nerudy (1834-1891), autora Povídek malostranských; dlouho žil právě v tomto domě.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Expozice motocyklů na hradě Kámen

Středověký hrad upravený ve stylu románské gotiky skrývá ve svých interiérech rozsáhlou expozici jednostopých motorových vozidel české výroby, a to od nejstarších dřevěných strojů až po nejmodernější závodní speciály.

Kategorie: Muzea a technické památky

Faustův dům

Legendární Mladotův palác neboli Faustův dům, kdysi majetek rudolfinského alchymisty Edwarda Kelyho. Od roku 1902 součást Fakultní nemocnice, veřejnosti nepřístupný.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Frýdek - Poutě k Panně Marii Frýdecké

Na místě poutního chrámu stála už v roce 1706 dřevěná kaple nad kamennou sochou P. Marie. Byla vytesána frýdeckým řemeslníkem a z podnětu hraběte Františka Eusebia z Oppersdorfu (1651-91), tehdejšího majitele frýdeckého panství, umístěna na kopci naproti zámku. I v tehdejších úředních zprávách se píše o tom, že v předvečer mariánských svátků ozařovala sochu neobvyklá jasnost. Lidé zde prosili o pomoc a nacházeli ji. Počet poutníků rostl, zvláště, když se začala po okolí šířit známost o milostech a zázracích u sochy P. Marie. Frýdek se stal známým a vyhledávaným poutním místem. Pod chrámem se nachází krypta - v ní jsou výjevy z historie a jsou zde pohřbeni poutníci z Tovačova, kteří se v roce 1713 utopili v rozvodněné Ostravici.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Gottland – muzeum Karla Gotta

Muzeum nejpopulárnějšího českého zpěváka pop music všech dob.Záměrem muzea je přiblížit návštěvníkům a jistě i fanouškům, soukromý i profesionální život zpěváka Gotta.

Kategorie: Muzea a technické památky

celkem 648 záznamů na 54 stránkách.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
česky english

Všeobecné obchodní podmínky | Kontaktní údaje | Možnosti zápisu | Kariéra

Copyright © 2007 - 2012 Inform service cz s.r.o., Realizace EKdesign.cz, Redakční systém Merlin CMS
Cheap NFL Jerseys