Radhošť - Pouť ke sv. Cyrilu a Metodějovi

Podle zbožné pověsti soluňští bratři sv. Cyril a Metoděj zrušili pohanské uctívání boha Radegasta a postavili na tom místě kříž. V r. 1735 byl na Radhosti postaven dřevěný kříž, ke kterému se konaly 4x do roka poutě, později nahrazen křížem kamenným (r. 1805), nynější je z r. 1808. V r. 1897-98 byla zde postavena dřevěná kaple, financována že sbírek konaných na celé Moravě, do které namaloval Adolf Liebscher " Valašskou Madonu" umístěnou na bočním oltáři. Jedna kopie obrazu je ve vatikánských sbírkách, druhá ve frenštátském kostele.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Ruda u Rýmařova - Pouť k Panně Marii Sněžné

Stará hornická osada. Barokní kostel Panny Marie Sněžné dal v Rudě postavit v r. 1756 uničovský rychtář Jiří Greschenberger na poděkování za záchranu svého života při nebezpečném pádu do rokle v tamním lese.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Slezské zemské muzeum

Specializované muzeum dokumentující minulost i současnost Slezska.

Kategorie: Muzea a technické památky

Soukromá pozorovatelna Ostrava - Lhotka

Hlavním přístrojem je zrcadlový dalekohled (tzv. Newtonova typu) s průměrem zrcadla 36 cm a ohniskovou délkou 179 cm.

Kategorie: Hvězdárny a planetária

Stará Voda - Pouť ke sv. Anně

První písemný záznam o Staré Vodě je z r 1456, kdy se zde uvádí kaple sv. Jakuba Staršího, v r. 1529 také kaple sv. Anny se sochou světice držící v ruce dítko Ježíše. Od nepaměti se zde konávaly poutě. V prostoru obou malých kaplí byl v roce 1688 dokončen důstojný poutní kostel podle projektu císařského architekta G. P. Tencalliho.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Synagoga Krnov

Krnovská synagoga se nachází na nároží Soukenické a Barvířské ulice v blízkosti městské pošty. Soukenická ulice (dříve Tempelring) je součástí okružní komunikace kolem středověkého jádra Krnova v pásmu bývalých hradeb a hradního příkopu. Budova byla postavena v roce 1871 stavitelem Ernestem Latzelem.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Technické muzeum Tatra Kopřivnice

Muzeum prezentuje automobily Tatra od prvního automobilu Rakousko-Uherska až po reprezentativní limuzíny z konce 90. let. Mezi nimi je také legendární Tatraplán a závodní automobil Karla Lopraise z rallye Paříž-Dakar.

Kategorie: Muzea a technické památky

Uhlířský vrch - Pouť k Panně Marii Pomocné

Malebný jednolodní barokní poutní kostel na Uhlířském vrchu (672 m n. m.) má svůj původ v legendě: Augustin Oswald Lichtenstein, místodržící Řádu německých rytířů, zde při lovu zabloudil a již blízek smrti byl zachráněn uhlířem Z vděčnosti dal zde postavit v r. 1654 dřevěnou kapli, do které pořídil kopii slavného obrazu Pasovské Madony s Dítětem namalovaného Lucasem Cranachem st. (žil v letech 1472-1553). V r. 1724 byla vedle kaple postavena poustevna.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Větrný mlýn Brušperk

Zděný mlýn u č.p. 264 za hřbitovem. Opraven na rekreační objekt. V roce 2004 dostal novou vyvýšenou stříšku.

Kategorie: Skanzeny a lidové stavby

Větrný mlýn Horní Životice

Větrný mlýn byl postaven v roce 1840. Od té doby se jeho větrné kolo točilo více jak sto let až do roku 1945, kdy mlel naposled.

Kategorie: Skanzeny a lidové stavby

Větrný mlýn Rožnov pod Radhoštěm

Sloupový dřevěný mlýn ve skanzenu Valašské dědiny. Přenesen z Kladníků na Přerovsku. (Mlýn pochází z roku 1812, stál SZ od obce u č.p. 37. Sloužil donedávna jako šrotovník zemědělského družstva). Součást prohlídky skanzenu.

Kategorie: Skanzeny a lidové stavby

Zámek Bruntál

Při dělení Bruntálska v r. 1405 se hrad ještě neuvádí, r. 1467 se po Bruntále již píše Jan z Vrbna, jehož rod držel město v zástavě. První zmínku o hradu v Bruntálu nacházíme až r. 1506. Za Hynka staršího z Vrbna byl postaven nový palác a mnoha dalšími úpravami se hrad postupně měnil v renesanční zámek. Po r. 1620 zámek získal řád německých rytířů. Za třicetileté války zámek značně zchátral. V r. 1766 byla zahájena přestavba zámku, při níž objekt dostal dnešní podobu. Zámek stojí na půdorysu ve tvaru tupoúhlého trojúhelníka s mírně zaoblenou přeponou průčelí, obráceného směrem k městu, jemuž dominuje svou mohutnou, navenek nepříliš členěnou hmotou.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

celkem 49 záznamů na 5 stránkách.

1 2 3 4 5
česky english

Všeobecné obchodní podmínky | Kontaktní údaje | Možnosti zápisu | Kariéra

Copyright © 2007 - 2012 Inform service cz s.r.o., Realizace EKdesign.cz, Redakční systém Merlin CMS