Židovská synagoga a ghetto Dolní Kounice

Synagoga byla postavena v roce 1652 a je tudíž jedna z nejstarších synagog na Moravě. Okolí synagogy se zachovalými přilehlými uličkami tvořilo v minulosti samostatnou židovskou obec.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Židovská synagoga Jevíčko

Bývalá židovská synagoga - nyní stánek církve čsl. Husitské. Pořádají se zde také výstavy a koncerty. Byla postavena r. 1794 z materiálu, získaného z původního farního kostela, zbořeného (na náměstí Komenského) r. 1791. Nahradila synagogu dřevěnou, která shořela při velkém požáru města r. 1747. Prohlídky na objednávku

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Židovská synagoga Plzeň

Na západním okraji městského jádra stojí největší synagoga v České republice, druhá největí synagoga v Evropě a třetí na světě, postavená v letech 1888-1893 v maursko-románském slohu, která připomíná někdejší početnou prosperující plzeňskou židovskou komunitou. V interiéru s vynikající akustikou se konají koncerty a výstavy. Přístupná je též Stará synagoga a pozoruhodná Zahrada vzpomínek, osobité pietní místo, připomínající jednotlivé oběti holocaustu z Plzeňska.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Židovská synagoga Rychnov nad Kněžnou

Synagoga pocházející ze 17. stol. byla zničena požárem. Nově byla postavena v roce 1782. za okupace byla synagoga zpustošena a její vnitřní zařízení bylo úplně zničeno. Celkové rekonstrukce se dočkala až v roce 1995, kdy bylo v jejích prostorách slavnostně otevřeno a veřejnosti zpřístupněno židovské muzeum podorlicka a památník Karla Poláčka.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Židovská synagoga Slavkov u Brna

Zidovská synagoga byla vybudována v 16. století, kdy se ve Slavkove zacala konstituovat zidovská obec. Puvodne to byla stavba barokní, nynejší podobu získala prestavbou v roce 1858.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Židovské ghetto Kasejovice

Západně od středu obce leží židovské ghetto, kde se dochovalo 25 domů a synagoga z roku 1853, v jejímž interiéru je umístěna expozice věnovaná místním tradičním řemeslům, zejména výrobě dýmek, krajek a keramiky, a sbírky kasejovického rodáka V. Mentbergera. Nad obcí se rozkládá židovský hřbitov, nejstarší čitelné náhrobky pocházejí z roku 1710.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Židovské ghetto Mikulov

Duchovním, kulturním a politickým centrem moravských Židů byl Mikulov, do roku 1851 sídelní město moravských rabínů. Zdejší židovská obec, do poloviny 19. století vůbec nejpočetnější židovská komunita na Moravě, měla vlastní školy, obchody, lázně, modlitebny i hřbitov. Osudy zdejších obyvatel připomíná stálá expozice v Horní synagoze na Husově ulici, stavbě z roku 1550. Někdejším ghettem prochází naučná stezka s třinácti zastaveními; návštěvníky zavede i na mimořádně cenný hřbitov, kde jsou pohřbeni věhlasní učení moravští zemští rabíni.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Židovské ghetto Třebíč

Přímo v centru Třebíče podél řeky Jihlavy, mezi bývalým benediktýnským klášterem a křesťanským městem, se rozkládá památka UNESCO zachovalé rozlehlé židovské ghetto s dvěma synagogami a jedním z největších židovských hřbitovů v českých zemích. Třebíčské ghetto Zámostí představuje nejzachovalejší židovskou čtvrť nejen v České republice, ale zřejmě i v Evropě. Dochovaná čtvrť zahrnuje 123 domů. 2 synagogy, dvě hlavní ulice, nábřeží a nesčetné množství úzkých uliček, veřejných průchodů a prostranství. Společně s nedalekou románsko-gotickou bazilikou sv. prokopa a jedním z nejkrásnějších a nejlépe udržovaných židovských hřbitovů na Moravě bylo ghetto v Třebíči v roce 2003 zapsáno de seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Židovské město v Boskovicích

Židé se v Boskovicích usazovali patrně už brzy po jejich vzniku. Z doby kolem roku 1343 existuje doklad o Židu v Boskovicích, ale další doklady pocházejí až z 1. pol. 16. stol. Zřejmě teprve tehdy vznikla zde rozvinutá židovská obec, která čítala roku 1589 asi 148 členů ve 25 rodových domech.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Židovské muzeum

Muzeum založeno roku 1906, spravuje šest historických objektů: Maiselovu synagogu, Pinkasovu synagogu, Španělskou synagogu, Starý židovský hřbitov, Klausovou synagogu a Obřadní síň – budovu pražského Pohřebního bratrstva; díle Galerie Roberta Guttmanna a Vzdělávací a kulturní centrum.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Židovské muzeum Dobrá Voda u Hartmanic

Muzeum Šimona Adlera vzniklo roku 1997 jako památník židovského historika a rabína Dr. Šimona Adlera, který se narodil v Dobré Vodě v roce 1944 a zahynul v koncentračním táboře Osvětim. Expozice dokumentuje každodenní život Židů na Šumavě na přelomu 19. a 20. století, kulturu a náboženství židovských obyvatel v západočeském příhraničí a připomíná také 110 zaniklých židovských obcí s dochovanými stavebními památkami.

Kategorie: Muzea a technické památky

Židovské památky Holešov

Holešovská židovská obec byla jednou z nejdůležitějších a nejpočetnějších na Moravě. V renesanční Šachově synagoze v Příční ulici se zachovaly cenné nástěnní malby z roku 1737, reprezentující ojedinělou výzdobu v polském stylu. V interiérech je instalována pozoruhodná výstava Židé a Morava. Nejstarší náhrobek na židovském hřbitově pochází snad z roku 1614. Cílem poutníků z celého světa je barokní tumba rabína Sabbatai ben Meir-ha-Kohena, zvaného Šach. V obřadní síni hřbitova je seznam holešovských obětí holokaustu.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

celkem 648 záznamů na 54 stránkách.

43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53
česky english

Všeobecné obchodní podmínky | Kontaktní údaje | Možnosti zápisu | Kariéra

Copyright © 2007 - 2012 Inform service cz s.r.o., Realizace EKdesign.cz, Redakční systém Merlin CMS
Ncllw 브랜드 スーパーコピーブランド iphone ケース ブランド