Grafitový důl v Českém Krumlově

V okolí českého Krumlova se v minulosti těžilo nejen tradiční stříbro a zlato, ale také tuha. V jednom z grafitových dolů je pro návštěvníky připraven téměř 2 km dlouhý prohlídkový okruh v hloubce 70 m pod povrchem, část trasy se projíždí důlním vláčkem. Důl je přístupný pro děti od šesti let, prohlídka trvá 80 minut a v její ceně je zahrnuto zapůjčení oděvu, obuvi a ochranných pomůcek.

Kategorie: Doly a podzemí

Hamzův park a arboretum

Park založil profesor MUDr. František Hamza v prvním desetiletí dvacátého století cíleně jako lesopark v severní části Českomoravské vrchoviny. Snaha MUDr. Hamzy vytvořit svým svěřencům rodinné a příjemné prostředí a i jeho vlastní záliba v cizokrajných dřevinách zřejmě vedla MUDr. Hamzu vysadit v areálu léčebny zajímavé cizokrajné, dnes bezmála stoleté druhy dřevin.

Kategorie: Zoo a botanické zahrady

Hanácký skanzen Příkazy

Jádrem etnografického muzea pod širým nebem je Kameníčkův grunt, kolem něhož jsou čtyři špaletové stodoly - podsadité budovy s vjezdem ve štítových stěnách. Na 200 let starém gruntě je expozice bydlení, zvláštní část je věnována praní a žehlení a sbírce dětských hraček. Ve stodolách jsou umístěné zemědělské stoje a nářadí používané při polních pracích, například mlátičky a motory na jejich pohon, ale i nástroje z nejrůznějších řemeslnických dílen. Skanzen doplňuje originální hanácká hospoda.

Kategorie: Skanzeny a lidové stavby

Hasičské muzeum

Budova Hasičského muzea byla postavena obcí v roce 1905. A již z počátku sloužila hasičům. Až do roku 1919 zde bylo v prvním nadzemním podlaží sídlo německého dobrovolného sboru hasičů, zatím co v druhém podlaží byla umístěna Přívozská spořitelna.

Kategorie: Muzea a technické památky

Hasičské muzeum v Bechyni

Nejstarší hasičské muzeum v České republice je umístěno v budově městského muzea. Expozici tvoří ruční čtyřkolové i dvojkolové stříkačky, žebříky, džberovky, historické hasičské armatury, odznaky, uniformy, přilby a dobové dokumenty. Najdete tu ovšem také zajímavé exponáty staré tři sta i čtyři sta let - ručně šité plátěné koše, kožené hadice z volské kůže i historicky první vodní dělo.

Kategorie: Muzea a technické památky

Hippologické muzeum ve Slatiňanech

Unikátní muzejní expozice je věnována vývoji koně, jeho anatomii, chovu a službám ve prospěch člověka. Zajímavá je sbírka podkov, sedel a postrojů i rozsáhlá kolekce výtvarných děl s hippologickou tematikou. na přilehlých pastvinách jsou výběhy koní Převalského, výběhy starokladrubských vraníků a jezdeckých koní, na severním okraji zámeckého parku se nachází slavný slatiňanský hřebčín.

Kategorie: Muzea a technické památky

Hora svatého Klimenta

Hora svatého Klimenta je jedním z duchovních míst, hluboce spjatých s historií Moravy. První písemné zprávy o této hoře, ukryté v tichu rozlehlých Chřibských lesů, pocházejí teprve až ze 14. století. Podle svědectví historických pramenů byla tato Hora dána před dávnými staletími králem Rastislavem svatému Konstantinu, Metodějovi a jejich žákům k rozjímavému životu. Ti zde nalezli místo ke kontemplaci, modlitbu i práci.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Horní Lomná - Poutě k slavení svátků Svatého Kříže

V r. 1833 postavili v Horní Lomné na Salajce kříž, u kterého se shromažďovali horalé k pobožnostem. Když v r. 1836 vypukla epidemie cholery, vydávají se obyvatelé regionu 30. října 1836 na prosebnou pouť z Jablunkova ke kříži v Horní Lomné. Z vděčnosti za ukončení epidemie vznikla poutní tradice přetrvávající do dnešní doby.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Hornické muzeum OKD v Ostravě

Historie a technický vývoj dobývání uhlí v ostravsko-karvinském revíru, fárání do důlní štoly, 250 m důlních chodeb, expozice báňského záchranářství, největší svého druhu na světě, ale také areál pod širým nebem s povrchovou expozicí těžních strojů a rekonstruovaným sídlištěm lovců mamutů, kteří kdysi tuto cennou lokalitu obývali - to nabízí svým návštěvníkům hornické muzeum na úpatí vrchu Landek. Okolím vede naučná stezka, na vrcholu kopce stojí rozhledna.

Kategorie: Muzea a technické památky

Hornické muzeum v Příbrami

V původních historických objektech Ševčinské, Anenské, Vojtěšské a Drkolnovské šachty si návštěvníci mohou prohlédnout čtyřicet stálých expozic, zahrnujících například modely hutních staveb a unikátní mineralogicko-geologické sbírky. K největším zážitkům patří jízda důlním vláčkem 260 metrů dlouhou Prokopskou štolou, která vede k ústí jámy prokop z r. 1832, jedné z nejhlubších důlních jam ve střední Evropě (1600 m). Muzeum každoročně připravuje četné výstavy, doplňkové akce a předvádění vánočních zvyků a obyčejů v muzejním areálu.

Kategorie: Muzea a technické památky

Hornický skanzen dolu Mayrau

Při prohlídce hornického skanzenu v někdejším kamenouhelném dole ve Vinařicích u Kladna spatříte expozici historie hornictví a řadu technických památek hornictví Kladenska a Slánska. Skanzen nabízí také 13 m důlních chodeb štoly v kopci Homole a zachované těžní stroje z počátku 20. století, expozici báňského záchranářství a důlního měřičství, řetízkové šatny, dokumentační středisko s videoprogramem o historii těžby na dole Mayrau a expozici zkamenělin a geologie. Celý areál si můžete prohlédnout z vyhlídkové věže.

Kategorie: Skanzeny a lidové stavby

Hrabyně - Pouť k Matce Boží Hrabyňské

Ke vzniku poutního místa se váží dvě pověsti. Dle první byl obraz Panny Marie v době válek ukryt neznámým cizincem v hustém hloží na místě dnešního kostela. Ten se patrně pro nemoc či úmrtí nemohl pro obraz vrátit. Později byl obraz objeven pasákem vepřů, který zde hledal zaběhlé stádo. Druhá pověst vypráví o sedlákovi, který přijel do míst dnešního kostela s vozem naloženým dřevem, nemohl však vyjet nahoru. Aby koním ulehčil, shodil synka spícího na voze tak nešťastně, že ho zabil. Pod dojmem hrůzného činu vykonal kající cestu do Říma, kde požádal papeže o rozhřešení. Papež mu ho udělil a současně mu dal obraz Panny Marie, aby na místě, kde zabil svoje dítě, postavil kapli a do ní zavěsil obraz.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

celkem 648 záznamů na 54 stránkách.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
česky english

Všeobecné obchodní podmínky | Kontaktní údaje | Možnosti zápisu | Kariéra

Copyright © 2007 - 2012 Inform service cz s.r.o., Realizace EKdesign.cz, Redakční systém Merlin CMS
sac hermes constance pas cher chine