Hrad a Zámek Frýdlant

Středověký hrad byl založen pány z Dubé ve 13. století. V 16. století koupili hrad Redernové a dali mu renesanční podobu, přistavěli zámek a kapli. V r. 1622 získal frýdlantské panství Albrecht z Valdštejna. Po smrti Valdštejna vlastnili zámek až do r. 1945 Gallasové, později Clam-Gallasové. Již v r. 1801 byl zámek zpřístupněn a stal se tak prvním hradním muzeem ve střední Evropě. V bohatých sbírkách najdete unikátní sbírku dýmek.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Hrad a zámek Lemberk

Hrad Markvarticů vznikl jako strážní hrad. Do 14. století byl v držení Lemberků. Nejvýznamnější osobou byla Zdislava z Lemberka. Albrecht z Valdštejna připojil celé panství k frýdlantskému vévodství. Posledními majiteli byli Auerspergové. Po 2. světové válce přešel do vlastnictví státu.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Hrad Bečov nad Teplou

Smutnému údolí nad obloukem řeky Teplé dominuje starý gotický hrad, v 19. století stavebně propojený s barokním zámkem. Dominantou komplexu je osmiboká nárožní věž s reprezentačními sály a kaple Navštívení Panny Marie z žebrovou klenbou a cyklem fresek z období před rokem 1400; podl podlahou kaple byl v roce 1985 nalezen vzácný románský relikviář sv. Maura.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Hrad Bezděz

Jeden z nejvýznamějších gotických hradů v Čechách postaven Přemyslem Otakarem II. v letech 1264-78. Roku 1279 zde byl vězněn kralevic Václav II. se svou matkou Kunhutou. V roce 1350 byl vydán Karlem IV. zákaz oddělení hradu od královských držav, ale to porušil už jeho syn Václav IV. Po bitvě na Bílé Hoře byl hrad v majetku Albrechta z Valdštejna, který jej přebudoval na klášter, pak obsazen Švédy a od roku 1662 až do zrušení kláštera Josefem II. zde žilo několik mnichů. Z expozice např.: Čertova a Velká věž, hradní palác s raně gotickou kaplí, budova purkrabství, na přístupové cestě zbytky kapliček barokní křížové cesty, aj.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

hrad Bítov

Hrad na skalním ostrohu nad Vranovskou přehradou kdysi chránil jižní hranici českého státu. Po posledních úpravách během 19. století vzniklo romantické novogotické sídlo, vyzdobené jedinečnou kolekcí iluzivních maleb. Pozornost přitahuje zbrojnice, hradní zoologická zahrada, expozice strašidel a sbírka vycpaných zvířat včetně kolekce padesáti psů nejrůznějších ras, největší svého druhu na světě, zapsaná v Guinessově knize rekordů.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Hrad Bouzov

Pohádkový hrad Bouzov patřil téměř do konce 15. století pánům z Kunštátu. Z tohoto rodu pocházel český král Jiří z Poděbrad, který se údajně narodil právě na Bouzově. Na konci 17. století se hrad stal majetkem řádu německých rytířů, kteří zde působili až do roku 1939. Dnešní romantickou podobu Bouzov získal během rozsáhlé přestavby v letech 1896-1902, kdy byl upraven ve stylu německé pozdní gotiky. Dominantou hradu je 58 m vysoká hradní hláska, reprezentační interiéry jsou vybaveny hodnotným historickým mobiliářem, starými řadovými památkami a ukázkami uměleckých řemesel.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Hrad Buchlov

Jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů na jižní Moravě je typickou dominantou Chřibů a patří k nejvýznamnějším památkám české rané gotiky. Posledními držiteli Buchlova se v roce 1800 stala hraběcí rodina Berchtoldů, kteří sem umístili cenné sběratelské předměty ze svých cest po světě. Jejich zásluhou vzniklo v prostorách hradu muzeum, přístupné již od poloviny 19. století, které návštěvníci mohou obdivovat dodnes.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

hrad Český Krumlov

Gotický hrad a renesanční zámek, druhý největší hradní komplex České republiky, se vypíná na skalnatém ostrohu nad Vltavou. Mezi nejznámější a nejhezčí části hradu patří vedle historických interiérů zahrada s Plášťovým mostem, mohutná věž s renesanční helmicí a vyhlídkovým ochozem, Eggenberský sál se zlatým kočárem pozoruhodný maškarní sál nebo unikátní zámecké divadlo, jediné barodní divadlo v Evropě dochované v původním stavu včetně dekorací a kostýmů. Hrad a zámek je spolu s městem zařazený do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Hrad Český Šternberk

Mohutný hrad stojí na skalním ostrohu v romantickém údolí řeky Sázavy. Čáast gotického hradu byla v 18. století přebudována na zámek. Interiéry jsou vybaveny nábytkem různých slohů od renesance přes baroko až k empíru, za pozornost stojí stuková výzdoba od Carla Brentana ze 17. století, jedinečná kolekce 500 mědirytin z doby třicetileté války, rodové portréty, stříbrné miniatury, nádobí, křišťálové lustry, kachlová kamna, lovecké zbraně nebo trofeje.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Hrad Cheb

Jedna z nejstarších a nejvzácnějších památek Čech. Byl založen ve 12. století bavorským rodem Vohburgů, kteří byli tehdejšími majiteli dříve slovanského Chebska. Po r. 1265 byl hrad začleněn do městského opevnění a ztrácel samostatnou strážní úlohu. Po vyplenění francouzskými vojsky hrad postupně chátral až do dnešní podoby.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Hrad Frýdštejn

Zřícenina hradu Frýdštejna je jedním ze tří hradů jabloneckého okresu. První zmínka o Frýdštejně pochází z roku 1385. Frýdštejn je typickým skalním hradem. Hlavní dominantou hradu je velká hradní věž, postavená na nejvyšším skalisku tak, aby bylo možno obhlídnout široké okolí. Věž je nejlépe zachovalou částí hradu. Je asi 15 m vysoká a má 9 m v průměru, s dvoumetrovou tloušťkou zdiva. Hrad Frýdštejn byl zpřístupněn veřejnosti v 90. letech minulého stol. poté, co turnovský okrašlovací spolek, který v roce 1892 hrad koupil od knížat Rohanů ze Sychrova, dal dochované zdivo zpevnit.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Hrad Grabštejn

Původní gotický hrad byl založen v polovině 13. století pány z Donína. Ve 2.pol. 16. století byl přestavěn na renesanční zámek (tzv. Horní hrad) a v podhradí byl přistavěn zámek nový (tzv. Dolní zámek). Složité stavební úpravy dokončili až Clam-Gallasové. Zámek obklopuje anglický park.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

celkem 648 záznamů na 54 stránkách.

2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
česky english

Všeobecné obchodní podmínky | Kontaktní údaje | Možnosti zápisu | Kariéra

Copyright © 2007 - 2012 Inform service cz s.r.o., Realizace EKdesign.cz, Redakční systém Merlin CMS